TRAFNOŚĆ Allegro – wiele kontrowersji przy tym sposobie sortowania.

Dodano: 2015-12-10

Dostajemy masę sygnałów od klientów którzy po wprowadzeniu przez Allegro nowego domyślnego sortowania jakim jest „trafność” odnotowali spadek sprzedaży. Są to sprzedawcy którzy na ogół posiadają od kilku do nawet kilkunastoletniego letniego doświadczenia w sprzedaży na tej platformie. Przyjrzeliśmy się sprawie i poniżej możecie dowiedzieć się do czego doszliśmy.

Co na to Allegro?

Trafność według Allegro jest sposobem sortowania który według opisu Allegro klasyfikuje popularne słowa kluczowe według zachowań klientów. Oznacza to że algorytm sprawdza Cię pod kontem zachowań podczas przeglądania serwisu klasyfikuje do odpowiedniej grupy zachować i w momencie wpisania w wyszukiwarkę słowa kluczowego, serwuje Ci wyniki które powinny być najlepsze dla twojego sposobu zachowania.

Trafnosc_allegro

Co to oznacza w praktyce?

Asystując naszym klientom podczas wprowadzania szablonów patrzymy jak radzą sobie one z kryterium trafności. Z naszych obserwacji wysnuliśmy następujące wnioski.

  1. Ilość kupionych przedmiotów – Ponieważ kryterium popularności było do tej pory jednym z najbardziej popularnych, poza ustawionym domyślnie czasem do zakończenia aukcji, dlatego Allegro widząc duże zainteresowanie danym produktem wśród kupujących winduje go do góry.
  2. Jakość grafiki na stronie – podczas przeglądania aukcji zauważyłem że w produkty które są ustawione wysoko w trafności posiadają dobrze przygotowaną warstwę graficzną. Zarówno szablon jak i zdjęcia są dobrze eksponowane. Do tego są czytelnie przedstawione na ofercie.
  3. Ilość odsłon przedmiotu –  kolejnym ważnym kryterium które jest brane pod uwagę to ilość odsłon danej oferty.
  4. Standard Allegro – sprzedawcy o wyższych statystykach mogą liczyć na to że ich oferty będą wyżej zamieszczone na liście. Istnieje sposób aby usuwać komentarze negatywne bez widoczności na profilu (ale to wyjawiamy tylko naszym klientom).
  5. Atrakcyjność ceny w połączeniu z kosztami dostawy – sprawdzany jest także koszt całkowity transakcji i na tej podstawie zostaje umieszczony wyżej.